Žák osmé třídy Michal Baudiš je úspěšným reprezentantem v judu

Jak jsem se dostal k judu: Je to celkem dlouhý příběh.

Asi před sedmi lety jsme s rodinou odcházeli z restaurace a při odchodu mamka potkala svého kamaráda, který přijel na kole, neviděla ho pár let, takže se samozřejmě dali se spolu do řeči. Mamka se ho ptala co judo, jestli ještě trénuje a najednou se mě zeptal, jestli bych to nechtěl zkusit, řekl jsem si proč ne. Jednou jsem přišel se sestřenicí a s bratrancem na svůj první trénink, celkem dost mě to nadchlo, takže judo dělám dodnes.

Během těch pár let jsem si prošel několika kategoriemi, až v mladších žácích se to rozjelo, na svým prvním větším turnaji jsem skončil druhý, ke konci roku 2018 jsem získával bronzové medaile a nástupem roku 2019 to nabíralo na ještě větších obrátkách. Na největším turnaji v Ostravě Judo Grand Prix Ostrava jsem skončil na druhém místě, ve finále mě porazil, až Řek.

Pak samozřejmě jsem vyhrával regionální turnaje, z nich mám několik zlatých medailí, několikrát jsem se pral i se svým nejlepším parťákem, naše zápasy bavily publikum. Přirovnal bych to k tanci. Je těžké hodit někoho, s kým jsem trénoval pořád, další takový moment je, když jsem byl na druhém místě v mistrovství České republiky.

Kdybych se nepral s tím, který to vyhrál, docela pravděpodobné by bylo, že bych se pral ve finále s mým parťákem, ten skončil totiž na třetí místě.

Na mistrovství České republiky jsem se mohl objevit ještě jednou, ale zkazila mi to pandemie Covid-19. Stejně jsem si nekladl velký naděje, protože jsem přešel ke starším žákům, kde jsem byl zrovna v tu dobu nováček, ale když se mi nepovedlo být Mistr České republiky, byl jsem alespoň Mistr Moravskoslezského kraje.

Proč ještě dělám judo? Za prvé mě to baví, takže nehodlám s tím jen tak skončit, máme skvělý kolektiv, podporujeme se navzájem. Nikomu nevadí, když někoho hodíte na zem, protože to k tomu patří. Někdy se mi na trénink nechce, protože jsem unavený, ale po tréninku se cítím o dost lépe. Při tréninku přepnu na jiné myšlenky a odpadnou ze mě věci, které mě tížily. Vidím to tak, že bych si tento rok to mohl vynahradit ten předminulý a zúčastnit se znova mistrovství České republiky, pokud se pandemie nezhorší.

Michal Baudiš, VIII. třída