Třídní exkurze VII. A, B

V rámci třídních exkurzí navštívily třídy 7. ročníku společně město Krnov, které vzniklo mezi léty 1240 – 1250 na soutoku řek Opavy a Opavice. Ve městě se žáci seznámili s historickými památkami – novorenesanční radnicí s budovou spořitelny, s pozdněgotickým chrámem sv. Martina, s měšťanskými domy. Hlavním cílem exkurze však byla návštěva společnosti Kofola a. s. v původním výrobním závodě v Krnově. Obdrželi jsme slušivé jednorázové pláště a čepice a vyrazili jsme do provozu, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o výrobě oblíbených nápojů. Výrobní linky jsou moderní, dvoulitrových láhví kofoly se za hodinu vyrobí asi 12 000 kusů. Zjistili jsme, že kromě kofoly se v tomto závodě vyrábějí i jiné produkty (třeba ovocné nápoje a sirupy Jupí, energetický nápoj Semtex). Součástí exkurze byla i ochutnávka nápojů.

Po zdařilé exkurzi jsme ještě navštívili rozhlednu nad vesnicí Úvalno. Rozhledna Strážiště byla vybudovaná v r. 1913 na počest Hanse Kudlicha, je ve výšce 400 m. n. m. Výška věže je 22 m. Dovnitř jsme se nepodívali, jelikož bylo zavřeno. Přesunuli jsme se tedy na vrch Cvilín. Měli jsme štěstí. Rozhledna z roku 1903, 29 m vysoká, ve výšce 436 m n. m., byla otevřena. Vyšlapali jsme 144 schodů a z vyhlídkové plošiny jsme měli krásný pohled na Krnov a okolí. V blízkosti rozhledny stojí stavba barokního poutního kostela sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie.

Pak jsme se již přesunuli k autobusu a unaveni, ale plni zážitků, jsme se vydali na zpáteční cestu. Třídní exkurze se vydařila.

tř. učitelé Libuše Staňková, Petr Antoš a Martina Plšková