Tomáš Vojkůvka završil svou úspěšnou pouť dějepisnou olympiádou

Jak možná už víte, zúčastnil jsem se okresního kola dějepisné olympiády a skončil jsem na čtvrtém, bramborovém místě. A jelikož jsem se stal úspěšným řešitelem, postoupil jsem do kola krajského.To se konalo v pondělí 25. 3. 2013 na Základní škole Mitušova 8. Celkem se v O-Hrabůvce sešlo asi 40 nejlepších dějepisářů z celého kraje od Českého Těšína až po Osoblahu. Do budovy jsem dorazil kolem osmé hodiny ranní. Sličné mitušovské studentky mi uvařili kávičku, nabídli zákusek a chlebíček (čímž jsem byl velmi potěšen). Po krátké snídani a příchodu všech zbývajících mladých historiků začalo slavnostní zahájení za přítomnosti vzácných hostů. Předsedkyně poroty paní Mgr. Jana Jeřábková nám představila významné osobnosti, které přišly podpořit mladé dějepisaře: starostu obvodu Ostrava – Jih, pana Karla Sibinského, a vedoucí odboru školství v obvodu Ostrava – Jih, paní Sylvu Sládečkovou. Dalším zajímavým hostem byl vítěz loňského celostátního kola, student z Opavy, Víťa Mužík. Před začátkem testu jsem ještě stihl poskytnout rozhovor ostravské televizi FABEX a pak se celá soutěž rozběhla. Za přesně 90 minut jsme měli za úkol vyplnit asi osmistránkový test, který se týkal církevních, lidových a venkovských tradic, zvyků a obyčejů. Některé otázky byly postaveny jednoznačně, jiné byly velice náročně. Po uplynutí určeného časového limitu jsme se všichni vydali do tamější školní jídelny na vytoužený a zasloužený oběd. Dostali jsme nudlovou polévku a pečené kuře s bramborovou kaší. No a poté už následovalo tolik očekávané vyhlášení výsledků. Vítězkou se stala Alžběta Hanušová z opavské základní školy, která získala neuvěřitelný počet 107 bodů z možných 120. Já jsem nakonec skončil ze 70 body na děleném devatenáctém místě. V konkurenci 38 žáků jsem obsadil pěknou prostřední pozici.  Celkem jsem se svým výkonem spokojen. I postup z okresního kola je pro mě totiž úspěch.  Chtěl bych poděkovat panu učiteli Němci za pomoc s přípravou. Doufám, že se v nižších ročnících najdou žáci, kteří můj úspěch ještě vylepší.

Tomáš Vojkůvka, IX.B