Projekt Příběhy Bezpráví 2012 – Druhá část aneb Po roce opět beseda s pamětnicemi

V pátek 30. listopadu 2012 se na naší škole uskutečnila druhá část projektu pro žáky dějepisu devátých ročníků, Příběhy Bezpráví 2012 – beseda s pamětníkem. Po roce opět na naši školu zavítaly pamětnice z hnutí Dcery 50. let, aby žákům povykládaly nejen o osudech svých otců, kteří byli za své politické postoje v době komunistické diktatury vězněni, ale rovněž o životě v totalitě. Hosty byly dámy Eva Vláhová a Eva Langrová, které se v letech 2011 a 2012 staly dokonce patronkami historického multimediálního projektu Pamětník, do kterého se zapojili také žáci naší školy. Hosté navázali svým poutavým líčením na první část projektu, kdy byl žákům devátého ročníku promítán dokument o agentech STB a jejich obětech – Nikomu jsem neublížil. V rámci živé diskuse se žáci zajímali o útrapy života v době komunistické nadvlády a hlavně o aspektech běžného života mladých lidí v době, kterou oni nemohli zažít. Dostalo se také na aktuální politická témata, jako jsou církevní restituce nebo sílící moc komunistů na úrovni komunální politiky. Žáci budou s dojmy z besedy dále pracovat v hodině dějepisu, kdy v rámci rozvoje informační gramotnosti budou vyhledávat a zpracovávat informace ze života obou dcer politických vězňů.

Mgr. Martin Němec