Oběti a hrdinové

Naše škola se tento školní rok zapojila do projektu Oběti a hrdinové. Tento projekt vznikl se záměrem ukázat žákům základních škol osudy mrtvých vojáků a občanů Československa, kteří padli za 2. světové války, když čelili nadvládě Německa.

Když nám náš pan učitel dějepisu Martin Němec přiblížil informace o tomto projektu, rozhodly jsme se, že bychom se ho rády zúčastnily. V okolí svého bydliště jsme začaly hledat vhodný objekt našeho zájmu. Podstata projektu nám došla hned na začátku, jelikož jsme neměly velký přehled o památnících v okolí našeho bydliště, potažmo města Ostravy. I když nastaly komplikace, našly jsme památník, který nám vyhovoval.

Památník, o jehož historii jsme chtěly napsat se nachází v Komenského sadech a je zasvěcen sovětským vojákům, jakožto poděkování za osvobození Ostravy. Sami jsme byly vcelku překvapené vůbec existencí tohoto místa v ostravském parku. Fotografie jsou naší vlastní tvorbou a informace, které jsme získávaly z internetu, a literatury jsou popsány našimi vlastními slovy. S výsledky práce jsme spokojené, strávily jsme tímto tématem spoustu času a doufáme, že si aspoň něco málo z tohoto projektu lidé, kteří jej uvidí, zapamatují, avšak hodnocení musíme nechat druhým.

 Hana Lysová, Iveta Burešová a Tereza Klozíková – IX. A třída

 Památník Rudé armády