Navštívili jsme festival Jeden svět na školách

I letos jsme využili nabídku filmového festivalu Jeden svět na školách a dvacet žáků devátého ročníku pod vedením Mgr. Evy Vránové navštívilo film Děti On-line v Minikině  kavárna v centru Ostravy. Film byl spojen následně s krátkou besedou a diskusí.

Děti On-line

Tento dokumentární film pojednává o nejmladší generaci a jejich koníčcích, které neznají hranice. Většina dětí v dnešní době stráví něco okolo čtyř a více hodin doma u počítače. Bez svého telefonu nevydrží. Nechodí ven a nic nezažijí na vlastní kůži. Nechodí do přírody, s rodinou a nejbližšími netráví volný čas. A to je ten zásadní problém.  Internet je pro ně důležitou součástí života.  Dokument se snaží poukázat na rizika virtuálního světa skrze osobní příběhy tří dětí.

První část je o Zachym, který se stal Youtuberem a začal natáčet v roce 2015 ve svých 11 letech. Zachy dal do natáčení úplně všechno a vyšlo mu to. Dnes je v České republice hodně známý. Maminka svého syna v tomto směru podporuje, ale nelíbí se jí negativní názory ostatních lidí na jeho tvorbu. Tatínka na druhou stranu zase mrzí, že už Lukáš (Zachy) netráví s ním tolik času a věnuje se spíše stříhání videí.

Druhý příběh vypráví o třináctiletém Oskarovi, jenž je velkým fanouškem počítačových her. Za počítačem sedí nejméně pět hodin denně, ale sám o sobě říká, že není závislý, přitom doporučená doba jsou dvě hodiny.

Třetí část je o dívce, která se stala obětí kyberšikany. Následně byl tento případ řešen i policií a zjístilo se, že slečna není jedinou obětí agresora na sociální síti.

Cílem filmu je poodhalit měnící se svět dnešních dětí, ve kterém internet hraje obrovskou roli. Dokument se snaží dnešní generaci ukázat značná rizika, se kterými se mohou v kyberprostoru setkat. Současné děti jsou víc a víc agresivnější a dovolují si jak k mladším, tak ke starším lidem. To o nich následně vypovídá, že nemají vůči ostatním žádný respekt, který je důležitý. Nemají svůj reálný osobní vzor, a tak si vytváří své vlastní cesty, což je pozitivní stránka, ale jen v určité míře. Neboť sociální síť nabízí plno různých vzorců, ze kterých se člověk může poučit a následně se jimi i řídit. Je na každém, jakou cestu si zvolí.   

Mgr. Martin Němec, Klára Drastichová, Karolína Bubelová (žákyně IX. A)