Naše žáky zaujalo 35. výročí Charty 77

Šimon Slíva, Hanka Lysová, Vojta Kohoutek a Petr Čierný se zúčastnili soutěže na téma Charta 77, kterou vyhlásil portál Moderní dějiny. Přestože byla tato literárně – historická soutěž určena žákům středních a vysokých škol, zkusili jsme žáky namotivovat a nasměrovat, aby vyzpovídali pamětníka ze své rodiny a na základě těchto výpovědí vypracovali jednostránkovou esej, v níž by hledali odpověď na klíčovou otázku: „Podepsal(a) bych Chartu 77? Proč ano, proč ne?“

Soutěž byla vyhlášena v rámci Týdne Charty 77, jehož organizátoři se každoročně snaží připomenout společnosti význam Charty 77. „Přáli bychom si, aby Charta 77 byla povzbuzením a inspirací zejména pro mladé lidi, protože občanská angažovanost nebyla potřebná jen v dobách komunismu, ale je a bude potřebná pořád,“ říká mluvčí Týdne Charty 77 Petruška Šustrová.

Celá aktivita našich žáků byla směřována nejen k zájmu o aktuální historický problém našich novodobých dějin, ale také k širší komunikaci mezi generacemi v rámci vlastní rodiny.

Práce našich žáků byly v rámci celorepublikové soutěže poslány k posouzení odborné porotě.

Martin Němec