Matěj Kubáník a Vojtěch Obdržálek se zapojili do projektu Příběhy 20. Století

Dvojice žáků VIII. B třídy Matěj Kubáník a Vojtěch Obdržálek se zapojila do projektu Příběhy 20. Století společnosti Post Bellum, která každoročně vyhlašuje soutěž na tvorbu dokumentárních filmů – rozhovorů s pamětníky. Náš dvoučlenný tým si vybral příběh Matějova dědečka, pana Ladislava Pustějovského. Ladislav Pustějovský je narozen na konci druhé světové války v roce 1945. Jeho příběh je o tom, jak se vyučil automechanikem a později přešel na pracovní místo do Národní letecké obrany jako voják z povolání. Postupně se stal zástupcem velitele všech kasáren v Československu. Dále působil na vojenském dopravním inspektorátu. Vyprávění pana Pustějovského odráží pohled na dobu komunistické vlády v Československu z úhlu příslušníka tehdejší armády.

Matěj s Vojtou natočili více než hodinový dokument o panu Pustějovském, sesbírali textový a fotografický materiál a odeslali k celorepublikovému hodnocení do Prahy.

Oběma našim žákům děkujeme za příkladnou práci nad rámec výuky moderní historie na naší škole.

Mgr. Martin Němec