Máme za sebou úspěšnou exkurzi do Veličky a Krakova

Čtyřicet žáků od sedmého do devátého ročníku absolvovalo 18. 5. 2017 pod vedením Mgr. Martina Němce a Ing. Romanou Šebestovou úspěšnou exkurzi do Polska. Nejprve jsme navštívili solné doly Velička. Ty se nachází pod městem Wieliczka v blízkém okolí Krakova. Byly v provozu nepřetržitě od 13. století až do prvního desetiletí 21. století, kdy byla z důvodu vysokých nákladů těžba soli ukončena. Patří k nejstarším světovým solným dolům vůbec (úplně nejstarší je solný důl v nedaleké Bochnii) a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Následně jsme se přesunuli do Krakova. Krakov je historická rezidence polských králů s hradem Wawel a katedrálou, sídlo starobylé univerzity a arcibiskupství. Na hradě Wawel jsme si prohlédli bájného draka chrlící oheň, katedrálu sv. Stanislava a sv. Václava. Pokračovali jsme na Královský rynek, které je považováno svou rozlohou za největší náměstí střední Evropy.

I díky CK Vesna tour z Havířova jsme strávili příjemný den a naši žáci se podívali na krásná místa, kam se běžně mnozí z nich nikdy nedostanou.

Mgr. Martin Němec