Exkurze – Hyudai Motor Manufacturing Czech

V úterý 12. 2. 2013 se výběr 37 žáků 8. a 9. ročníků zúčastnil exkurze do továrny na výrobu osobních automobilů Hyundai v Nošovicích. Exkurzi uspořádala Agentura pro regionální rozvoj, a.s.v rámci projektu Technika nás baví, do kterého je naše škola zapojena již druhý rok. Doprovod tvořila paní učitelka Holušová a pan školník. Hned po příjezdu žáci navštívili vstupní halu, kde byly vystaveny všechny typy aut, která se zde, u nás na severní Moravě, vyrábějí. Po krátkém čekání žáci v kongress centru zhlédli krátký film o historii a současnosti automobilky. Pak už všichni nafasovali stylové vestičky, ochranné brýle a sluchátka a vydali se do provozu. První zastávkou byl komplex lisovny. Zde mladí návštěvníci poznali proces lisování plechu na karosérie a jiné díly. Poté plynule přešli do druhé budovy, a to do svařovny. Tady viděli svařování všech dílů z lisovny v jediný celek, který poté už možná trochu připomínal auto, tak jak ho známe ze silnice. Další částí výroby je lakovna, kam se bohužel naši žáci nedostali, a to z toho důvodu, že je tam obrovský důraz kladen na čistotu výroby. Dalším výrobním procesem je převodovkárna, kde se návštěvníci opět nedostali, protože je prý zde všude olej a určitě by se umazali. A konečně poslední fází složitého výrobního procesu je tzv. finální montáž na pojízdné poloautomatizované lince. Tady se už dodělávají poslední detaily, jako je například vložení palubní desky, montáž sedadel nebo zpětných zrcátek. No a na konci všeho toho složitého montování, svařování a šroubování sjíždí z linky zcela nový automobil světové třídy. Celkem jich takových sjede z linky za den zhruba 1440.
Tato exkurze byla určitě tím nejzajímavějším, co deváťáci a osmáci mohli doposud vidět. V reálu viděli řadu profesí zaměřených pro automobilový, strojírenský a elektrotechnický průmysl. Řadě žáků může tento výlet určitě pomoci při výběru střední školy a svého budoucího povolání.

Tomáš Vojkůvka, IX. B