Činnosti školy » Projekt „Předškoláci“

Informace pro zákonné zástupce

Vážení rodiče budoucích prvňáčků, vítáme vás na stránkách naší školy.

Začátkem školní docházky uzavírá vaše dítě jednu velmi důležitou životní etapu a další neméně důležitá se před ním otevírá. Přijměte proto několik doporučení, která mohou vašemu dítěti vstup do školy ulehčit.

Projekt „Předškoláci“

Vážení rodiče budoucích školáků, chtěli bychom Vás seznámit s připravovaným projektem pro budoucí prvňáčky a přizvat Vás k zapojení do jeho realizace před nástupem Vašeho dítěte do 1.třídy. Některé aktivity připravujeme ve spolupráci s MŠ Klubíčko v Ostravě Hrabové.

Rodiče a děti budou mít možnost v průběhu jednotlivých připravených akcí  a aktivit poznat prostředí naší školy. Hravou formou si děti vyzkouší, co je čeká v 1.třídě, seznámí se s budoucími staršími kamarády, poznají paní učitelky.

Plán aktivit pro předškoláky a zákonné zástupce ve spolupráci s MŠ

Leden 2018 – Schůzka zákonných zástupců předškoláků s vyučujícími a vedením ZŠ v MŠ Klubíčko Ostrava – Hrabová

Únor 2018 –  Hodiny pro předškoláky – čtení, sportovní aktivity, přírodovědné  pokusy

3.4. – 4.4. 2018       Zápis žáků do 1.třídy     13,00 – 17,00 hod.

Červen 2018 – Informativní schůzka zákonných zástupců předškoláků zapsaných na naší škole

Červen 2018 – Klub Školáček

Začátek školní práce svému dítěti ulehčíte, když:

• budete již teď na něm vyžadovat jasnou a správnou výslovnost
  • povedete je, aby klidně a pozorně poslouchalo předčítání pohádek, naslouchalo vyprávění jiných
  • budete vyžadovat, aby reagovalo ihned na vhodně daný příkaz a důsledně sledovat, jak jej plní
  • soustředíte dítě na vykonávanou práci a nedovolíte mu, aby se zabývalo vedlejšími věcmi
  • zvyknete jej na to, aby dohrálo započatou hru, dokončovalo započatou práci
  • navyknete je, aby denně plnilo drobné úkoly při domácí práci
  • povedete je k tomu, aby po hře uklidilo hračky
  • naučíte je pozdravit, poprosit, poděkovat
  • povedete je k tomu, aby při hře, procházkách si všímalo zvířat, květin a všech změn kolem sebe
  • navyknete je na pravidelný denní režim

Základní znalosti a dovednosti dítěte při zahájení školní docházky

• zná své celé jméno a jména rodičů
  • zná svoji adresu
  • zdraví dospělé
  • respektuje pokyny dospělých
  • umí slušně požádat, poprosit i poděkovat
  • dovede pracovat v kolektivu dětí i samostatně
  • oblékne se i převlékne dostatečně rychle, aby ostatní spolužáky nezdržoval
  • umí si zavázat kličku
  • uklízí po sobě, ví, co kam patří
  • dovede správně držet tužku, kreslit pastelkami
  • zná pojmenování barev
  • umí stříhat nůžkami
  • vydrží sledovat v televizi pohádku nebo pořad pro děti
  • dovede poslouchat vyprávění rodičů, povídá si s nimi
  • prohlíží si knížky a poslouchá, když z nich rodiče čtou
  • vypráví jednoduché příběhy (slyšené, prožité)
  • ovládá základní hygienické návyky (např. mytí rukou po použití WC a před jídlem, používání kapesníku…)

Užitečné odkazy, publikace:

Školní potřeby doporučené k dokoupení

aktovka, pouzdro,

do Tv: cvičební úbor – tenisky se světlou podrážkou nebo „jarmilky“, ponožky, tričko, trenýrky (legíny), látková taška/ pytlík,

balení papírových kapesníků, přezůvky ( lépe pevné než pantofle), prostírání na svačinku,

obaly na učebnice ( až v září), obaly na sešity, desky na písmenka a číslice, plátěné pytlíky/ plastové krabice (domluva s třídní učitelkou v září)

hadřík/ houbička na stírací tabulku

desky na sešity a učebnice ( A4)

zástěrka/ tričko, košile do Vv

pastelky trojhranné 12 barev

box na svačinu

kelímek na vodu

Všechny věci PODEPSAT!!!

Hodiny pro předškoláky

Děti z MŠ Klubíčko v měsíci listopadu navštívily naši školu a zúčastnily se tří zajímavých vyučovacích hodin. Program připravily p. učitelky 3. – 5.ročníku.

Žáci 3.tříd pod vedením p.uč. Janšové a Zezulkové předvedli hodinu čtení a hrátek s písmenky. Čtvrťáci společně s p.uč. Motlochovou a Třuslovou zapojili děti do  gymnastické průpravy a uspořádali závodivé hry družstev v tělocvičně. Žáci 5.ročníku se proměnili v kouzelníky a za pomocí p.uč. Kudlejové a Chrástkové předvedli dětem zajímavé fyzikální a chemické pokusy.

Hodiny se dětem líbily a spokojení byli i žáci, kteří měli možnost malým kamarádům předvést, co je ve škole čeká.