Adéla Gajcová a její příběh 20. Století

Žákyně IX. A třídy Adéla Gajcová dokončila v těchto dnech svůj dlouhodobý historický projekt, který zaslala do soutěže Příběhy 20. století.

V tomto projektu mapovala životní osud svého dědečka Zdeňka Nováčka (ročník 1923), který prožil většinu života na pozadí klíčových událostí 20. století v místě naší školy, tedy v Ostravě – Hrabové. Během druhé světové války nemohl tři roky chodit do školy a pomáhal doma na statku. Hrozila mu vojna, ale nakonec se válčení vyhnul. Po konci války měl konečně možnost studovat na vysoké škole veterinární v Brně. Po konci studia pracoval jako veterinář na jatkách. Celý život prožil se svou manželkou Jarmilou, s kterou oslavil diamantovou svatbu. Měli spolu syna a dceru. V současné době stále žije v Ostravě – Hrabové a má 4 vnoučata a 2 pravnoučata.

Adéla Gajcová natáčela se svým dědečkem historický dokument a shromažďovala dobové fotografie. Za její záslužnou práci při kontaktu a pamětníkem jí děkujeme.

Mgr. Martin Němec